svatobernardský psík

13. května 2008 v 15:52 | michaela

Svatobernardský psík

Zda bernardýn vždycky zachraňoval alpské cestovatele z lavin, je sporné, ale tento obraz se pevně zakořenil v paměti lidí. Hospic Sv. Bernarda choval toto vlídné plemeno od roku 1660. Mniši používali tyto psy tahu a oceňovali jejich zvučný hlas. Hledali také stopy v čerstvém sněhu. Dnes se z bernardýna stal těžkopádný svalnatý obr mamutí velikosti, který se nehodí k životu v bytě, ale ani k záchraně zasypaných. Zato není špatný hlídač domu nebo statku.
Původ alpských mastifů se odvozuje od průchodu římské armády Švýcarskem. Svatobernardský pes byl původně agresivní krátkosrsté plemeno. To časem téměř vymizelo, ale bylo obnoveno za využití krve novofunlandského psa a německé dogy. Název se začal obecně používat od roku 1865. Roku 1880 vznikl první standard, přijatý ve Švýcarsku o sedm let později.
Je obvykle hodný k dětem, nevhodný pro život ve městě, odolný vůči chladnému podnebí, spokojeně žije a přespává venku.
Původně pochází toto plemeno ze Švýcarska, a jeho vznik se datuje od středověku. Původně ho lidé využívaly jako tahouna a záchranéře, však jeho nynější účel je být dobrám společníkem pro lidi. Průměrně se dožívá jedenácti let. Váží kolem 50-91kg a v kohoutku má přibližně 41-71cm.
Zdroj: aylinka.blog.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Klikni

Click 100% (47)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama