westík

22. dubna 2008 v 15:30 | michaela
Navštivte http://www.kynologie.cz/orechovka/Není třeba nijak zvlášť zdůrazňovat, že westík děkuje za svoji popularitu nejenom své povaze, ale i atraktivnímu vzhledu. Jeho kompaktní tělo s vyrovnanými a harmonickými proporcemi, bílá barva srsti, kulatá hlava a přátelský, ovšem trochu i rošťácký výraz obličeje, který Angličané označují jako "keen expression", mu propůjčují neodolatelný šarm a kouzlo.
Charakteristické vlastnosti: aktivní, malý, neohrožený, robustní, sebevědomý, ne však drzý, hravý do zralé dospělosti, chytrý a velmi společenský.
Povaha: Veselá, hravá, ostražitá, odvážná, sebevědomá, přátelská k lidem a jiným živočichům, jakož i k ostatním psům. Patří ke skupině teriérů, kteří nejsou při lovu hlasití a proto ani westík není pes, který by se projevoval hlasitě a obtěžoval své okolí neustálým bezdůvodným štěkotem.
Celkový vzhled: pes má silně stavěnou konstrukci, hluboký hrudník a žebra sahající daleko dozadu. Rovný hřbet, silná pánevní končetina se svalnatými běhy.
Hlava a lebka: lebka je lehce klenutá, od nasazení uší se směrem k očím zužuje jen nepatrně, hlava je bohatě porostlá srstí a neměla by být nesena vystrčena dopředu. Obličejová část není pod očima vpadlá, ale je dobře vyplněná. Silné a mohutné čelisti. Nos tmavě černý a poměrně veliký, který však nesmí působit špičatým vystupujícím dojmem.
Oči: široko posazené, středně veliké, barvy co nejtmavší až černé, hluboko posazené s bdělým a inteligentním pohledem. Světlé oči jsou velmi nežádoucí.
Uši: nesené vzpřímeně, výrazně se zužují do špičky. Srst na uších je krátká a hladká, nestříhá se,Navštivte http://www.sweb.cz/whwt_kitty/ pouze konečky ochlupení uší se zastřihují. Kulaté, silné, velké nebo široké uši jsou velmi nežádoucí.
Chrup: Charakter zubů vystihuje původní poslání psa, t.j. pronásledování a odchyt škodné. Mají pravidelný nůžkový skus.
Krk: dostatečně dlouhý, aby umožňoval žádoucí držení hlavy. Je svalnatý, k nasazení se rozšiřuje a plynule přechází v dobře postavené plece.
Hrudní končetina: Plece jsou dozadu šikmo postavené. Lopatky široké. Ramenní kloub uložen dobře vpředu. Běhy krátké, svalnaté a rovné, porostlé hustou, krátkou a tvrdou srstí.
Trup: kompaktní. Hřbet rovný s širokou a silnou bederní partií. Hrudní koš hluboký, žebra v horní polovině klenutá. Zadní žebra sahají daleko dozadu.
Pánevní končetiny: silné, svalnaté a v horní části široké. Krátké běhy jsou svalnaté a se silnými šlachami. Stehna silně osvalená a ne příliš široce postavená. Strmá nebo slabá hlezna jsou velmi nežádoucí.
Tlapy: tlapky hrudních končetin jsou větší než u pánevních. Jsou kulaté a přiměřené velikosti, silné s velkými polštářky, pokryté krátkou a tvrdou srstí. Přednost se dává psům s černými Navštivte http://www.sweb.cz/whwt_kitty/ polštářky a všemi drápy.
Ocas: 13 až 15 cm dlouhý, pokrytý tvrdou srstí, bez praporu a pokud možno co nejrovnější. Je nesen energicky. Příliš dlouhý ocas je nežádoucí. Ocas se v žádném případě nesmí kupírovat.
Osrstění: patrová srst. Skládá se ze zhruba 5 cm dlouhé krycí srsti. Zejména na hřbetě je tato srst hrubého charakteru. Podsada je velmi hustá, krátká a měkká. Otevřená srst je velmi nežádoucí. Barva srsti je bílá.
Velikost: v kohoutku cca 28 cm.

HISTORIE
West highland white teriér je jednoduše bílý cairn teriér. (Pozn. Pes 3/02 určitě není bílý kern...) Ve své skotské domovině byli považováni bílí teriéři za slabošské a zbabělé. Bílá štěňata bývala hned po narození utopena a neměla tak nikdy příležitost dokázat opak. Major Malcolm z Potalloch se však chtěl přesvědčit a zabýval se chovem jedné bílé linie cairn teriérů. Jeho psi si to s jezevcem, liškou, vydrou či divokou kočkou rozdali stejně dobře, jako každý jiný barevný cairn teriér. V roce 1904 byli uznáni jako west highland white teriéři a stali se velmi populárními psy.

CELKOVÝ VZHLED
West highland white teriér je malý, robustní a vytrvalý pes s drzým výrazem obličeje. Vzhledem k nevelké kohoutkové výšce, která je kolem 28 cm, má tento teriér krátké a silné běhy, mohutné svalnaté tělo s klenutým hrudníkem a rovným hřbetem a krátký, silný, nekupírovaný a kolmo nesený ocásek, který má měřit 13 - 15 cm. Hlava je hustě osrstěná a nesena v pravém úhlu. Lebka je mírně klenutá s mírným čelním sklonem. Westík má bohaté obočí. Uši jsou malé, vzpřímené, ostře zašpičatělé, hladce osrstěné. Oči musejí být tmavé, jiskrné, položené daleko od sebe. Nos je černý a dosti velký. Tlapy jsou okrouhlé, s tlustými polštářky, porostlé krátkou srstí. Přední tlapy jsou větší, než zadní. Hmotnost pejska bývá asi 8 kg, vyskytuje se v barvě pouze bílé. Osrstění je tvrdé, rovné pesíky kryjí krátkou měkkou podsadu. Srst má být nejméně 5 cm dlouhá. Pro výstavní účely se zastřihuje, ale zvláštní péči nepotřebuje, stačí denní kartáčování.

! Chyba: Westík potřebuje zvláštní péči o srst, tj.trimování. Nůžky se používají min. jen na upravení konečného tvaru

zdroj:westíci
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Klikni

Click 100% (47)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama